DIPMOD je jedna od rijetkih modnih manifestacija u Hrvatskoj koja stavlja fokus na mlade dizajnere, studente modnog dizajna pri Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu. Veliko slavlje desetog DIPMOD-a je tradicionalno obilježila revija osam dizajnera koji su pred mnogobrojnom publikom i stručnim žirijem prikazali svoje diplomske kolekcije, a pobjednicom je proglašena Blanka Gotić.
Blanka Gotić je svoju pobjedničku kolekciju Obedience in Fragments temeljila na proučavanju načina odijevanja mormonske vjerske zajednice. Koncept kolekcije orbitira oko pomodnjivanja tradicionalnih i vjerskih obilježja kao što su sveta hramska odjeća, poligamno odijevanje i kulturna i spomenička baština.
Predstavlja transformaciju vjerskih i kulturnih vrijednosti poput orlovih vrata, simbola košnice, antimodne hramske odjeće i oblikovanja duge kose u suvremeni modni narativ.
S Blankom smo razgovarali o važnim detaljima u njenoj kolekciji, njenom pogledu na modu kao sredstvo preispitivanja rigidnih struktura i društva, te njenim budućim koracima u hrvatskoj i inozemnoj modnoj industriji.
Tvoje kolekcije oslanjaju se na snažnu narativnost i društvenu tematiku – što te potiče da modne forme koristiš kao sredstvo za istraživanje kompleksnih kulturnih i religijskih sustava?
Za mene moda nije samo vizualni ili estetski izraz, već sredstvo koje omogućava dublje istraživanje društvenih slojeva, poput struktura moći, identiteta i pripadnosti. Kroz svoje kolekcije želim potaknuti na razmišljanje o tome kako odjeća može nositi duboka religijska i društvena značenja.
Moda postaje alat kroz koji pojedinac komunicira svoju pripadnost ili odvojenost, vjerovanje ili otpor.
Korištenjem mode kao medija, istražujem kako ona može prodrijeti u zatvorene zajednice i prikazati odjeću kao snažan simbol identiteta, pripadnosti i unutarnjih uvjerenja.
Kolekcijom ulaziš u vrlo zatvoren svijet mormonske zajednice. Što te osobno privuklo toj temi i kako si se nosila s težinom koju ona nosi?
Taj zatvoreni svijet mormonske zajednice privukao me jer je toliko slojevit, kontradiktoran i snažno strukturiran, što je izazvalo moju znatiželju i želju za dubljim razumijevanjem. Zaintigirala me tema višebračnosti unutar tih zajednica, koja nosi duboke društvene i vjerske implikacije.
Iako se radi o vrlo kompleksnoj i osjetljivoj temi, pristupila sam joj s velikim poštovanjem, nastojeći kroz modu prenijeti njezinu dubinu i višedimenzionalnost. Kolekcijom želim prikazati tu složenost, istovremeno poštujući i izazivajući promišljanje o tom zatvorenom svijetu.
Kad si prvi put stajala pred tim religijskim i kulturnim naslijeđem u Salt Lake Cityju, jesi li odmah znala da to mora postati modna priča?
Prvi put sam se s mormonskom religijom susrela tijekom boravka u Sjedinjenim Američkim Državama. Taj susret bio je snažan i instinktivan, odmah sam osjetila da tu postoji priča koju vrijedi ispričati. Vizualni elementi mormonske zajednice odmah su me zaintrigirali, od kulturne i spomeničke baštine, preko svete odjeće mormonskih svetaca, pa sve do pitanja crkvenog raskola i poligamije, uključujući poligamsku antimodu i običaje. Sve to snažno me inspiriralo i činilo se kao jasan smjer za modni narativ.
Zašto baš kosa? Što ti znači kao vizualni i konceptualni element u kontekstu pripadnosti, kontrole i identiteta?
Kosa u mojoj kolekciji zauzima važnu ulogu jer, u kontekstu poligamnih zajednica poput FLDS-a, ona postaje sredstvo kontrole i vidljiv znak pripadnosti. U tim zatvorenim zajednicama prevladava stroga hijerarhija i jasno definirana pravila ponašanja, kojima upravlja mali broj autoriteta.
Žene su posebno podložne tim pravilima, a njihov izgled, od frizure do odjeće, oblikovan je prema jasnim normama. Njihove frizure simboliziraju duboku vjersku uvjerenost. Ispletena kosa, visoko podignute šiške i pastelne prerijske haljine s dugim puf rukavima služe kao sredstvo kontrole. One dočaravaju jasnu udaljenost između života u takvim zajednicama i šire američke kulture.
Koji su ti ‘fragmenti’ bili najvažniji u stvaranju ove kolekcije – vizualno, emocionalno i konceptualno?
Svi elementi kolekcije međusobno su povezani i zajedno stvaraju jednu zaokruženu priču. Posebno bih istaknula predmete izrađene od užadi, koji simboliziraju košnicu, motiv koji je duboko ukorijenjen u mormonskoj kulturi. Košnica u ovom kontekstu predstavlja industriju, kolektivni rad i povezanost između Crkve i države, kao i u važnost reda, discipline i zajedništva.
Važna mi je bila i simbolika svetih hramskih haljina, koje se nose isključivo unutar hrama tijekom posebnih obreda, one nose težinu intime, duhovnosti i pripadnosti.
I kosa kao snažan vizualni identitet također zauzima važno mjesto u kolekciji.
Kako vidiš odnos između vizualnog jezika mode i šireg društvenog komentara koji on može komunicirati?
Vizualni jezik mode ima snažnu moć komuniciranja različitih društvenih pojava, vrijednosti i stavova. Odjeća nije samo estetski izraz, već je ona i odraz identiteta, vrijednosti i normi unutar društva.
Moda djeluje kao sredstvo komunikacije između pojedinca i zajednice. Ona predstavlja moćan medij izražavanja osobnih uvjerenja i stavova pojedinca ali i zajednice kao cjeline te može djelovati kao sredstvo komunikacije između pojedinca i zajednice.
Pobjeda na DIPMOD-u otvara mnoga vrata - koji su tvoji idući koraci?
Veoma sam zahvalna na toj prilici i priznanju koje mi puno znači. Želim nastaviti razvijati svoj dizajn kroz rad u profesionalnom okruženju, stjecati nova znanja i iskustva te postupno graditi svoj autorski izričaj.
Fokus mi je na povezivanju s industrijom, kako domaćom tako i inozemnom, i na traženju prilika koje će mi omogućiti daljnji osobni i profesionalni rast.
Kao mlada hrvatska dizajnerica, što smatraš ključnim izazovima, ali i prilikama za svoje kolege na domaćoj modnoj sceni – i što bi po tebi moglo osnažiti vidljivost hrvatskog dizajna?
Ključnim izazovima za mlade dizajnere u Hrvatskoj smatram ograničene resurse i otežan izlazak na međunarodno tržište. Ipak, unutar tih izazova postoje i velike prilike.
Vjerujem da bi osnaživanje suradnje među dizajnerima, stvaranje zajedničkih platformi te strateško poticanje investicija u modnu industriju mogli znatno doprinijeti vidljivosti hrvatskog dizajna. Također, jačanje povezanosti s inozemnim modnim scenama ključno je za prepoznavanje hrvatske mode na globalnoj razini.