Nismo se ni okrenuli, a već pišemo preglede godine i želje za onu novu. Prepuna mikrotrendova, novih modnih dodataka, inovativnih silueta, ali i burnih industrijskih trenutaka, 2024. godina je za modu bila zaista intenzivna. Ipak, tijekom ove godine smo imali prilike vidjeti odlične kolekcije koje ćemo definitivno pamtiti i nakon što otkuca ponoć na našim satovima.
Margiela
Ako bismo morali odabrati samo jednu reviju po kojoj bismo pamtili 2024. godinu, to bi onda definitivno bila artisanal kolekcija Maison Margiele. John Galliano se ovom kolekcijom u potpunosti vratio u formu po kojoj pamtimo njegov rad u Dioru, a nestvarne couture komade smo viđali posvuda - od crvenih tepiha do naslovnih stranica.
Postala je to možda najkomercijalnija kolekcija visoke mode u suvremenoj povijesti, a nedavno smo saznali kako je to ujedno i Gallianova posljednja kolekcija za ovu kuću.
Schiaparelli
Daniel Roseberry je i dalje jedan od rijetkih dizajnera koji jednostavno ne zna kako napraviti lošu kolekciju. Dok se ove godine u pret-a-porter sektoru okrenuo nosivijem, normcore nadrealizmu, njegova visoka moda i dalje ostaje jedna od jedinih svijetlih točaka modne industrije. Couture kolekcija za jesen ove godine je prikazana u mračnom podrumu poznatog Hotela de Salomon Rothschild u Parizu.
Roseberry je ovu kolekciju nazvao po mitološkom feniksu koji se diže iz pepela. Za razliku od prošle kolekcije, koja se temeljila na tehnologijama prije izuma pametnog telefona, ova se izrađivala u potpunosti na stari couture način. Odnosno, Roseberry je otvoreno priznao kako je svaka iduća kolekcija reakcija na prethodnu.
Chanel
Nakon odlaska Virginie Viard, kreativne direktorice i nasljednice Karla Lagerfelda, Chanel je po prvi put u povijesti prikazao kolekciju koju potpisuje brendov in-house studio nepoznatih dizajnera i kreativnih suradnika. Čini se da je studio oduvijek imao dobre ideje, samo ih Viard nije dobro predstavljala na svojim kolekcijama u posljednjih 5 godina.
Osim referenci na nekadašnji Lagerfeldov rad, koji nam zaista fali i ovdje i u Fendiju, vidjeli smo odlične couture materijale i izveze koje u kratkom vremenu može izvesti samo Chanel. Dok se čeka dolazak prvih kolekcija Matthieua Blazyja, Chanel je ove godine ostao u dobrim i vještim rukama.
Prada
Što bi bila godina bez dominacije Miuccie Prade? Iskreno, takvu godinu ne želimo ni zamisliti. Iako je godinu otvorila s kolekcijama koje su inspiraciju vukle iz njenog djetinjstva, u sjećanju će nam sigurno ostati Prada kolekcija za proljeće iduće godine prikazana prije par mjeseci. Nismo očekivali, ali retrofuturizam na principu mod estetike šezdesetih u Prada aranžmanu izgleda zaista senzacionalno.
Jean Paul Gaultier
Događaj ravan božićnom jutru u modnoj industriji se događa dva puta godišnje, odnosno na dane kada se prikazuje kolekcija visoke mode gostujućeg dizajnera za Jeana Paula Gaultiera. Dok nas je ona nedavna koju potpisuje Nicolas Di Felice iz Courregesa podsjetila na činjenicu kako svaki tehnički dio jednog couture komada može postati spektakularni komad, ona koju potpisuje Simone Rocha nas je u potpunosti bacila u Demure-balletcore-coquette-i’m just a girl raspoloženje. Očekivano, na subverzivan i Gaultier način sa elementima korzetiranja i šiljastim poprsjima.
Valentino
Valentino Pierpaola Picciolija smo ove godine, nažalost, poslali u ropotarnicu povijesti. Stigao je onaj novi, puno eksperimentalniji koji od ove jeseni potpisuje Alessandro Michele koji se konačno vratio u modu nakon odlaska s pozicije kreativnog direktora Guccija prije dvije godine.
Micheleov Valentino uspoređuju s njegovim radom za njegovog prethodnog talijanskog giganta, no jedno nam je trebalo biti jasno - Michele je u Gucciju radio ono što je oduvijek bilo logičnije za Valentino. Njegove dosadašnje kolekcije za Valentino pokazuju kako je trenutačno ‘’svoj na svome’’, a od njega se itekako očekuje pokretanje novog vala maksimalizma koji će, očekivano, obilježiti iduću godinu.
Saint Laurent
Kolorit osamdesetih, siluete ranih sedamdesetih, nostalgija i povratak osnivaču - tako bi se mogla opisati nedavno prikazana Saint Laurent kolekcija za proljeće iduće godine. Vaccarello je u posljednjih nekoliko godina upao u vlastitu zamku Saint Laurenta kao isključivo polugolog i senzualnog brenda - nešto što dijelom SL i je - no ove je jeseni probio taj kavez s punom snagom.
Poput sjaja u tami, kolekcija je bila poput kratke biografije Yvesa Saint Laurenta prepuna referenci na njegove nezaboravne couture kolekcije, ali i na estetiku samog osnivača. Jedva čekamo vidjeti komade iz ove kolekcije na crvenim tepisima i šire.
Bottega Veneta
Matthieu Blazy radi svaku kolekciju za Bottegu Venetu kao da mu je to posljednja, a ovog puta je ona zaista to bila. Kolekcija za proljeće iduće godine se pozicionirala kao najzabavnija na kalendaru Tjedna mode u Milanu. Od uzvanika koji su sjedili na foteljama u obliku životinja do same kolekcije koja se igrala preoblačenja u odraslu verziju sebe i komadima koji su bili poput odjeće odraslih kroz znatiželjnu dječju prizmu, Blazy legendarnu talijansku kuću nije ostavio u tuzi.
Dok se čeka prva kolekcija nove kreativne direktorice Louise Trotter, Blazyjevu Bottegu ćemo pamtiti po neopisivo dobro uklopljenim konceptima i idejama, po onome što mu je naposljetku i zaradilo prestižnu poziciju kreativnog direktora Chanela.