Iva Pauzar.
Marija Gašparović //

Iva Pauzar.

Iva Pauzar arhitektica je i dizajnerica interijera čiji se rad temelji na filozofiji minimalizma i održivosti. Njezina praksa usredotočena je na stvaranje prostora koji odražavaju autentičnost i povezanost s prirodom, pri čemu koristi prirodne materijale i čiste forme. Iva redefinira ambijente potičući osjećaj dobrobiti i harmonije, stvarajući prostorna iskustva koja su istodobno funkcionalna i estetski privlačna. Njezini projekti često nadilaze trendove ističući se kao trajni prostorni koncepti. Kroz STUDIOPI redefinira suvremeni pristup arhitekturi spajajući estetiku s uporabom i emocionalnom povezanošću s okruženjem.

Možete li podijeliti iskustvo koje je najviše utjecalo na vaš pristup dizajnu tijekom studija na Politecnico di Milano i kako ste to prenijeli u svoj rad u STUDIOPI?

Više od samog studija na mene je utjecalo vrijeme provedeno u Milanu. U Italiji su percepcija i pristup estetici dublje ukorijenjeni nego kod nas, kultura stoljećima njeguje estetiku življenja koja prožima sva područja i nemoguće je ne biti pod utjecajem tako snažnog okruženja.

Stan u Osijeku/Marko Mihaljević
//

Stan u Osijeku/Marko Mihaljević

Kako vaša osobna estetika i vrijednosti oblikuju projekte koje radite za klijente? Postoji li određeni stil ili koncept koji vas posebno privlači?

Sve je vrlo povezano, moj način življenja i preferencije vidljivi su u mojim projektima. Tim i ja ulažemo puno truda u promišljanje svakog elementa u projektu - svaka linija ima značenje i svrhu. Iako klijenti često prate trendove, smatram da projekti trebaju odražavati bezvremensku vrijednost, a ne prolazne stilove.

Vaši radovi često naglašavaju bezvremenske elemente. Kako birate materijale i boje da biste postigli trajnost u dizajnu?

nu?

S prirodom sam povezana odmalena pa me inspirira u odabiru materijala za projekte. Proučavanjem dizajna, povijesti arhitekture i ljudske psihologije neprestano radim na sebi i vjerujem da taj proces daje najbolje rezultate u stvaranju kvalitetnih i bezvremenskih prostora.

Holographik space/denis butorac
//

Holographik space/denis butorac

U jednom intervjuu spomenuli ste da ste voljni eksperimentirati s prostorima koji pričaju. Kako pristupate odabiru prostora za svoje projekte?

Najvažniji je kontekst prostora, njegova lokacija i funkcija te duh mjesta, tzv. genius loci. Osim toga, odabirem pristup prema klijentovim očekivanjima, a intuicija često pomaže u otkrivanju 'osobnosti' prostora.

Kako inspiraciju za projekte pronalazite u svakodnevnom životu? Imate li neku rutinu koja vam pomaže u kreativnom procesu?

Inspiracija nema rutinu niti pravilo dolaska - pojavi se spontano. Najčešće dolazi kad sam u prirodi ili u opuštenom razgovoru s ljudima. Ponekad, međutim, nestane baš kad je najviše trebam!

Lunilou x IZAKOVA/MARKO MIHALJEVIĆ
//

Lunilou x IZAKOVA/MARKO MIHALJEVIĆ

Kako se vaša filozofija dizajna razvijala od osnivanja STUDIOPI do danas? Koji su vas izazovi i promjene oblikovali?

To je stalan proces, mijenja se kako se i ja mijenjam. Kako radim na osobnom razvoju, ta se rafiniranost prirodno reflektira u svim aspektima mog života, uključujući i projektiranje.

OSTERMARKT SCHLOSS SCHOENBRUNN/FOTOFALLY
//

OSTERMARKT SCHLOSS SCHOENBRUNN/FOTOFALLY

Decoration