launchmetrics //

S prvim toplim danima dolazi i dugo očekivani trenutak spremanje čizama u ormar i vađenje lakših, otvorenijih proljetnih cipela. Iz prve ruke znam da u paketu s novim proljetnim balerinkama dolaze i neizbježni žuljevi. Koža koja je cijelu zimu bila zaštićena debelim čarapama i toplim cipelama sada iznenada dolazi u kontakt s novim, često još nerazgaženi materijalima. Rezultat? Trenje, crvenilo i bol. Ako želiš bezbrižno uživati u proljeću i izbjeći ove neugodne pojave ili barem znati kako ih brzo sanirati - donosimo ti jednostavan vodič.

launchmetrics //
launchmetrics //

Nakon mjeseci provedenih u mekanim i podstavljenim zimskim čizmama, naša stopala postaju osjetljivija. Prijelaz na lakšu obuću kao balerinke, mokasinke i sandale često znači više trenja, manje potpore i izloženiju kožu. Osim toga, proljetni modeli često imaju tvrđe rubove i drugačiji kroj od zimskih, što dodatno povećava rizik od žuljeva.

launchmetrics //

Kako spriječiti žuljeve?

1. Postepeno razgazi novu obuću

Nemoj odmah cijeli dan provesti u novim cipelama. Prvih nekoliko puta nosi ih kratko, po kući ili na kraće relacije,  kako bi se materijal prilagodio obliku tvojeg stopala.

2. Nosite tanke, pamučne čarape (barem isprva)

Ako obuća to dopušta, nosi tanke čarape dok je ne razgaziš. One stvaraju zaštitni sloj između kože i cipela, a pamučne čarape smanjuju znojenje.

3. Flaster prije boli

Ako znaš da ti određene cipele “rade probleme” na petama, malim prstima ili vrhovima nožnih prstiju, odmah zalijepi zaštitni flaster ili silikonski jastučić.

4. Sprej ili puder protiv trenja

Postoje posebni proizvodi (u obliku sticka, spreja ili pudera) koji stvaraju nevidljivi sloj na koži i sprječavaju trenje.

5. Hidratacija kože

Mekana, hidratizirana koža manje je sklona pucanju i žuljevima. Redovito njeguj stopala bogatom kremom, osobito nakon tuširanja.

Što učiniti ako se žulj ipak pojavi?

launchmetrics //
launchmetrics //
launchmetrics //

1. Ne buši žulj ako nije nužno

Zatvoreni žulj najbolje je ostaviti netaknutim. Koža štiti tkivo ispod i smanjuje rizik od infekcije. Ako je žulj jako velik ili bolan, možeš ga pažljivo ispuhati sterilnom iglom, uz obaveznu dezinfekciju.

2. Očisti i prekrij

Nakon što očistiš područje blagim antiseptikom, prekrij ga sterilnim flasterom ili posebnim “žulj-flasterom” koji štiti i ublažava bol.

3. Neka koža diše

Kod kuće pokušaj ostaviti stopalo otkrivenim, bez cipela ili čarapa, kako bi rana brže zacijelila.

4. Izbjegavaj ponovno nošenje iste obuće dok se koža ne oporavi

Daj koži vremena da se regenerira. U međuvremenu nosi udobniju obuću s više prostora i potpore.

Proizvodi koji pomažu

Eucerin losion //
Compeed Flasteri za žuljeve //
scholl Stick //
Footlogix Toe Nail Tincture //

 

Moda