Unsplash
Unsplash //

Unsplash

Hormoni nisu nešto o čemu razmišljamo svakodnevno, barem ne dok stvari ne izmaknu kontroli. Osjećaj konstantnog umora, nagle promjene raspoloženja, neobjašnjivo nakupljanje kilograma ili koža koja ‘poludi’ bez razloga su signali da tijelo šalje poruke. I da, vrlo često, u središtu svega stoji hormonalna neravnoteža. 

Što su zapravo hormoni i kako utječu na naše tijelo?

Hormoni su kemijske molekule s ulogom glasnika. Putuju tijelom i upravljaju gotovo svim procesima: reguliraju energiju, apetit, san, raspoloženje, menstrualni ciklus, pa čak i kvalitetu kože i kose. Najvažniji ženski hormoni uključuju estrogen, progesteron, inzulin, kortizol i hormone štitnjače. Kada su u ravnoteži, osjećamo se snažno, stabilno i povezano sa sobom. Kada nisu, tijelo nam to jasno daje do znanja.

Naši hormoni vole stabilnost, a ona počinje stabilnom razinom šećera u krvi, zdravim crijevima i smanjenjem upalnih procesa u tijelu. Zvuči kompleksno? U stvarnosti, puno je jednostavnije nego što izgleda. Ključ je u cjelovitoj, neprerađenoj hrani, dovoljno vlakana i zdravih masnoća.

Unsplash
Unsplash //

Unsplash

Hrana koju tvoji hormoni obožavaju

Avokado

Avokado je zdrav izvor masnoća koji poboljšava proizvodnju spolnih hormona i smanjuje upalu. Odličan je i za kožu.

Sjemenke lana i chia

Bogate su vlaknima i biljnim estrogenima (lignanima) koji pomažu u ravnoteži estrogena. Posebno su korisni kod PMS-a ili tijekom perimenopauze koja se javlja 5 do 10 godina prije menopauze.

Brokula, kelj i cvjetača

Cijenjene su zbog svojih nutritivnih i detoksikacijskih svojstava. Pomažu jetri da ‘očisti’ višak estrogena i održavaju zdrav crijevni mikrobiom, što je neophodno za ravnotežu hormona.

Masna riba

Losos, sardine i skuše sadrže omega-3 masne kiseline koje smanjuju upalne procese. Uz navedeno, losos je i odličan izvor proteina, a sadrži više kalija od banane.

Jaja

Bogata su proteinima i kolinom te hranjivim tvarima neophodnim za proizvodnju hormona i detoksikaciju jetre.

Fermentirana hrana

Fermentirana hrana poput kefira, kimchija i kiselog kupusa održava crijevnu floru zdravom, što pospješuje balans hormona. 

Batat

Slatki krumpir pomaže kod stabilizacije šećera u krvi i podržava nadbubrežne žlijezde koje reguliraju hormone stresa.

Tamno lisnato povrće

Špinat, blitva i rukola puni su magnezija i željeza. Idealni su za konzumaciju tijekom obilnih menstruacija i stresnih perioda.

Unsplash
Unsplash //

Unsplash

Orašasti plodovi, posebno brazilski orah

Orašasti plodovi odličan su izvor selena koji održava zdravlje štitnjače i potiče proizvodnju hormona.

Čokolada (s umjerenošću!)

Tamna čokolada sadrži antioksidanse i magnezij te pomaže u borbi protiv stresa (i, naravno, poboljšava raspoloženje).

Što je dobro izbjegavati?

Ponekad ono što ne konzumiramo ima jednako važnu ulogu kao i ono što konzumiramo. Ako želite podržati svoje hormone, razmislite o ograničavanju prerađenih šećera i rafiniranih ugljikohidrata jer uzrokuju nagle skokove inzulina. Isto tako, treba pripaziti na prekomjeran unos kofeina i alkohola. Oni mogu poremetiti san i stresne hormone.

Lifestyle