Nikada mi nijedan cvijet nije izdržao više od tjedan i pol dana, ali nekim čudom, prošle godine mi je Božićna zvijezda izdržala puna četiri tjedna. Kako? Ne znam iskreno ni sama, ali mislim da su bakini trikovi tu ipak učinili svoje. S obzirom na to da nam se bliži Božić i da smo već lagano krenuli s dekoracijom doma, odlučila sam podijelit svoje trikove kao bi raskošni crveni listovi Božićne zvijezde unijeli toplinu u i vaš dom u ovom predblagdanskom razdoblju.
Idealno mjesto u domu
Božićna zvijezda voli svjetlost, ali ne podnosi izravno sunce. Smjestite je na mjesto s puno neizravne svjetlosti, poput prozorske daske okrenute prema istoku ili zapadu. Održavajte temperaturu između 18 i 22 °C, daleko od propuha, radijatora i klime. Ako je zrak u prostoriji suh, povremeno ovlažite zrak ili stavite posudu s vodom u blizini biljke.
Pravilno zalijevanje
Božićna zvijezda zahtijeva umjereno zalijevanje. Kada zaliti? Provjerite vlagu zemlje, ako je gornji sloj suh na dodir, biljku je potrebno zaliti. Koristite mlaku vodu i izbjegavajte prekomjerno natapanje jer višak vode može uzrokovati truljenje korijena. Nakon zalijevanja, obavezno uklonite višak vode
Prihranjivanje
Tijekom blagdanskog razdoblja biljci nije potrebna dodatna prihrana, ali ako želite da traje dulje prihranite je tekućim gnojivom za sobne biljke jednom mjesečno.
Što učiniti ako božićna zvijezda počne venuti?
Provjerite zalijevanje. Nedostatak ili višak vode najčešći su uzrok problema. Također, pazite na propuh. Obrezivanje je isto opcija, a ono uključuje uklanjanje suhih ili oštećenih listova kako biste potaknuli biljku na oporavak. S nekoliko jednostavnih trikova, vaša božićna zvijezda može postati dugotrajan i predivan dio vašeg doma. Osim što unosi blagdanski duh, ona je i simbol topline i brige, pa joj uz malo pažnje vratite svu ljepotu kojom krasi vaš prostor.