Uskrs, blagdan obnove, svjetla i nade, svake godine u naše domove donosi osjećaj svježeg početka. Nakon duge zime, s prvim zrakama sunca i buđenjem prirode, javlja se i želja da isti taj osjećaj proljeća unesemo u svoje interijere - kroz boje, mirise, hranu i detalje koji bude radost. Sve se vrti oko pastelnih tonova, prirodnih materijala, nježnog cvijeća i lagane, vedre energije.
Uređenje doma za Uskrs postalo je mali ritual koji mnogima pruža jednaku radost kao i samo bojanje jaja. Da bismo doznali kako na najljepši način unijeti duh Uskrsa u svoj dom, razgovarali smo sa zagrebačkom arhitekticom i floristicom Boškom Bahtijarević koja nas je u svom concept storeu TVOJE provela kroz omiljene ideje i savjete za uređenje doma u ovom posebnom dijelu godine. Od jednostavnih uskrsnih vijenaca do središnjih aranžmana za stol, prirodnih gnijezda, boja koje se nadopunjuju i grana koje pričaju priču o proljeću, u nastavku donosimo inspiraciju koja će vaš dom pretvoriti u blagdanski prostor pun mira, svježine i radosti!
Koji su najpopularniji trendovi u dekoriranju doma za Uskrs ove godine?
U mom slučaju, to su prirodni materijali kao drvo, reciklirano staklo, boje terakote, petroleja i pijeska. Te nijanse umiruju pastelne tonove cvijeća i daju toplinu prostoru. Grane su uvijek prisutne, često u velikim recikliranim vazama, a volim i ideju “zdjela iz kojih raste cvijeće”. No, najvažniji trend je svjež i očišćen dom. To je najbolja podloga za svaku dekoraciju.
Koje cvijeće i biljke preporučujete za uskrsne dekoracije i zašto?
Za Uskrs najviše volim lukovice iz kojih izrastaju zumbul, muscari, narcisa i tulipan. Sve su to vjesnici proljeća, simboli ponovnog rađanja prirode i novog života. Kroz njih prenosimo čitav događaj buđenja prirode u unutrašnjost doma i upravo je to ono čarobno u uskrsnim dekoracijama.
Kako dekorirati stol koji izgleda svečano, ali i prirodno?
Uskrsni stol je dnevni stol jer su doručak i ručak u fokusu tog dana. Svjetlost je tada prirodna, jaka, a boje koje koristim su svježe: žuta, lila, roza, bijela... Volim kad je sve prozračno, svijetlo, lagano. Naravno, neizostavna su bojana jaja - najdraža su mi ona bojana na starinski način, prirodnim bojama od povrća. Volim razmišljati kako će se boje jaja slagati s cvijećem, salvetama, pa onda odlučujem hoću li dekorirati stol u tonu ili potpuno razigrano, šareno. Prirodni moment dodatno pojačavam lukovicama u staklenim zdjelama, mahovinom (koja može glumiti i stolnjak), te brezinim gnijezdima u koja stavljam jaja ili proljetno cvijeće.
Imate li savjet za izradu jednostavnog i efektnog vijenca ili središnjeg aranžmana za stol?
Za mene je to uvijek spomenuto gnijezdo od brezinih grana, koje su dovoljno savitljive da se mogu zamotati u neku pliću zdjelu. U njega dodam mahovinu, lukovice, a ove godine sam jaja slagala skulpturalno - prema gore unutar samog gnijezda ili posude. Vijence sama pletem, i volim kad su nježni, granati, kombinacija suhog i svježeg cvijeća, zelenila i jednostavnih lijepih traka.
Kako ove sezone dekoriramo grane? Koja su vaša top tri prijedloga?
1. Grane u stilu prirodnog minimalizma
Grane stavite u jednostavne vaze, a uz njih dodajte grančice koje su tek propupale ili cvjetne grančice poput forzicije ili magnolije. To unosi osjećaj proljetne šume u dom.
2. Grane s visećim ukrasima
Jedna od najklasičnijih i najdražih opcija. Na grane objesite lagane ukrase poput uskršnjih jaja, ptičica i leptirića.
3. Grane s raznobojnim trakicama
Šarenilo i veselje u prostoru postižemo trakicama koje vise s grana ili malim mašnicama u pastelnim nijansama. Možete ih vezati u različitim visinama - učinak je vrlo razigran i poetičan.