Uskrs u britanskoj kraljevskoj obitelji nije samo jedan od važnijih blagdana u crkvenom kalendaru, već i trenutak okupljanja i prenošenja tradicija s generacije na generaciju. I dok je prošlogodišnji Uskrs prošao u sjeni zdravstvenih izazova s kojima se obitelj suočila, ove godine je situacija ipak nešto drugačija, pa blagdanski duh i dalje živi kroz običaje koje je pažljivo njegovala pokojna kraljica Elizabeta II.
Uskrsna nedjelja u kapeli svetog Jurja
Središnji događaj uskrsnog vikenda za kraljevsku obitelj je sudjelovanje na misi uskrsne nedjelje u kapeli svetog Jurja u Windsoru. Članovi obitelji tradicionalno dolaze u svečanom izdanju - žene nose proljetne kapute, šešire i rukavice, dok muškarci biraju klasična odijela. Okupljeni vjernici i znatiželjni promatrači uvijek se okupe ispred kapele kako bi pozdravili kraljevsku obitelj, a osmijesi, rukovanja i pokoja riječ sa okupljenima često postanu najdirljiviji trenuci dana.
Uskrsno okupljanje u dvorcu Windsor
Uskrsni vikend kraljevska obitelj uglavnom provodi u dvorcu Windsor, omiljenoj rezidenciji zbog svoje mirne atmosfere i bogate povijesti. Ondje se okupljaju članovi obitelji, uključujući i one koji se inače rijetko pojavljuju u javnosti. Riječ je o prigodi u kojoj se ne raspravlja o službenim dužnostima, već se naglasak stavlja na obiteljsko zajedništvo i međusobno povezivanje.Tu se održava i svečani ručak koji uključuje tradicionalna jela poput pečene janjetine i sezonskog povrća.
Maundy Thursday
Jedan od najdirljivijih običaja dolazi nekoliko dana prije Uskrsa – na tzv. Maundy Thursday (Veliki četvrtak), kada monarh sudjeluje u posebnoj svečanosti dijeljenja tzv. "Maundy novca". Riječ je o simboličnom činu zahvalnosti u kojem kralj ili kraljica daruje starije građane koji su se istaknuli u službi svojoj zajednici i Crkvi. Kraljica Elizabeta II. je tijekom svoje vladavine ovu ceremoniju dovela u različite katedrale diljem Engleske, čime je Maundy Thursday dobio posebno značenje za mnoge vjernike. Danas, kralj Charles III. nastavlja ovu praksu.
Potraga za pisanicama
Iako Buckinghamska palača nikada nije službeno potvrdila održavanje uskrsnih potraga za jajima, princeza od Walesa otkrila je još 2016. kako je kraljica Elizabeta uvijek pripremala “mali dar ili iznenađenje” u sobama svojih praunuka. Ova uskrsna tradicija među kraljevskim nasljednicima ima duboke povijesne korijene. Još je mlada kraljica Viktorija u pismu iz 1833. godine opisala kako joj je majka, vojvotkinja od Kenta, sakrila ručno oslikana jaja. Tradicionalno se organizira i potraga za čokoladnim jajima u vrtovima dvorca, čime se unosi veselje i razigranost u svečanu atmosferu. Ovakvi trenuci rijetko se dijele s javnošću, ali se povremeno otkriju kroz simpatične anegdote ili službene fotografije.
Unatoč zdravstvenim izazovima kroz koje i dalje prolazi kraljevska obitelj, uskrsno vrijeme pokazuje koliko je tradicija snažno sidro u njihovim životima. I dok se generacije mijenjaju, običaji poput uskrsne mise, darivanja zajednici i dječje radosti u potrazi za pisanicama podsjećaju na kontinuitet, vjeru i ljubav koje čine samu srž britanske monarhije.