Mara Nola
Privatni album //

Mara Nola

U umjetnosti pokreta pronašla je poziv. U radu s ljudima – svrhu. A u senzualnosti – svoju snagu. Uz poznate roditelje, glumce Barbaru i Lukasa Nolu, Mara je odrasla u umjetničkom okruženju, što ju je duboko oblikovalo i pomoglo joj da pronađe svoju vrstu izražavanja - kroz pokret i rad s ljudima, koji odskače od tradicionalne umjetničke prakse.Umjesto da stvara umjetnost za druge, odlučila je stvarati prostore u kojima drugi mogu stvarati sebe. U razgovoru s Marom otkrivamo kako njezin rad ne mijenja samo druge, nego i nju samu - povezujući tijelo i emociju, nježnost i snagu, čovjeka i njegovu unutarnju istinu.

Mara Nola
//

Mara Nola

Dolazite iz poznate umjetničke obitelji – vaši roditelji su glumci Barbara i Lukas Nola. Kako je odrastanje uz takve umjetnike oblikovalo vaše osobne i profesionalne izbore?

Odrastanje u umjetnosti kroz moje roditelje jedna je od najljepših stvari koja mi se dogodila u životu. Umjetnost mi je odmalena bila najdivniji kutak svijeta – prostor autentičnosti, kreativnosti i ljubavi prema pozivu. Ta mješavina dječje zaigranosti i istinske predanosti poslu duboko me oblikovala. Naučila sam da posao može biti nešto za što se želiš ustati i u četiri ujutro, nešto u što daješ sve i onda o tome još i razgovaraš s entuzijazmom kad dođeš kući. Upravo ta strast koju sam gledala kod njih potaknula me da potražim ono što mene svakodnevno pokreće iz kreveta – a to je prilika da budem uz nekoga, da pomognem, olakšam, da budem prisutna.

Završili ste preddiplomski studij novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti, no potom ste se odlučili za sasvim drugi put – terapiju pokretom. Kako je došlo do tog zaokreta?

Nakon primijenjene srednje škole još uvijek nisam znala čime se točno želim baviti, pa sam upisala Nove medije – kao najširi i na neki način najslobodniji smjer koji mi je omogućio da istražujem sve što me zanima. No s vremenom sam shvatila da nemam toliku potrebu izraziti sebe kroz umjetnost, koliko imam želju omogućiti drugima da izraze sebe. Kreativna sam i volim umjetničke prostore, ali ono što me dubinski pokreće nije ideja stvaranja, već direktan kontakt – rad s ljudima. I to me dovelo do terapije pokretom. 

Spajate performativne umjetnosti i psihoterapiju – što vas najviše ispunjava u tom radu?

Ispunjava me upravo taj spoj – mogućnost da u isti prostor unesem i svoju prvu ljubav, performativnu umjetnost, i svoju prirodu, a to je rad s ljudima. Kad sam s ljudima, kao da se moje najbolje osobine probude, kao da se cijela ja “upalim”. Taj osjećaj živosti, autentične razmjene, za mene je neprocjenjiv. A kad se još dotaknem performativnog aspekta – to me svaki put nanovo nahrani. Svaki put se iznova sjetim: „Pa ja ovo obožavam, za ovo živim.“

Mara Nola
Privatni album //

Mara Nola

Vaš studij u Heidelbergu bio je vrlo intenzivan, kako teorijski tako i emocionalno. Možete li podijeliti neko osobno iskustvo, jeste li se suočili s nekim svojim emocijama koje prije niste prepoznavali?

Studij u Heidelbergu bio je izazovan na mnogo razina – zahtjevne prakse, tempo rada, i osobna situacija jer mi je tijekom studija preminuo otac. Naučila sam plakati pred ljudima – nešto što mi je prije bilo nezamislivo. Sjećam se jedne radionice gdje smo se kroz pokret i skulpture vraćali u rano djetinjstvo. Pet sati rada tijelom, bez riječi, i u jednom trenutku osvijestim koliko sam još uvijek razočarana u neke dijelove sebe. A te situacije dogodile su se kad sam imala samo pet godina. Kako mogu biti razočarana u malu djevojčicu? Taj dan bio je jedan od onih koji mi je promijenio pogled na sebe.

Radili ste i s djecom u KBC-u Rebro – kakva su vaša iskustva s terapijom pokretom u kliničkom okruženju, posebno kod djece koja teško izražavaju emocije riječima?

Iskustvo u kliničkom okruženju bilo je duboko pozitivno. Terapija pokretom može napraviti zaista velike pomake – kako kod djece, tako i kod odraslih. Pokret je primarni jezik koji svi razumijemo i često se dogodi da tijelo progovori prije nego što riječi stignu. Djeca koja teško verbaliziraju emocije često kroz igru i pokret pronađu sigurnost da pokažu što osjećaju. Smatram da je nužno proširiti terapijske pristupe i razmišljati izvan okvira tradicionalnih terapija – jer ne postoji jedan način koji odgovara svima. Svaka osoba ima svoj jedinstveni put iscjeljenja i upravo zato trebamo koristiti različite alate, uključujući kreativne, tjelesne i ekspresivne oblike rada.

Terapija pokretom još uvijek je relativno nepoznata široj javnosti. Možete li nam pojasniti kome je sve namijenjena i koje poremećaje ili stanja može učinkovito tretirati?

Terapija pokretom namijenjena je svima koji žele raditi na sebi kroz tijelo, bez obzira na dob, sposobnosti ili dijagnozu. Koristi se u radu s anksioznošću, depresijom, traumom, poremećajima prehrane, psihosomatskim tegobama, ali i za osobni razvoj, povećanje samopouzdanja i osvještavanje emocija. 

Quote icon Black quote icon

Terapija pokretom posebno je korisna kod osoba koje teško verbaliziraju ono što osjećaju, kao i kod djece ili osoba s neurodivergentnim obrascima. Kroz pokret dolazimo do dijelova sebe koje često riječima ne možemo dosegnuti.

Mara Nola
//

Mara Nola

Što vam najviše pomaže kad se i sami osjećate emocionalno iscrpljeno – kako ponovno ‘napunite’ sebe?

Ne mogu pobjeći od svojih korijena – oduvijek sam zvala filmove svojim antidepresivima. Dobro društvo, vrijeme s partnerom ili prijateljima, ples, dobar party, san i hrana – sve su to moji načini punjenja baterija. Iako me moj posao može emocionalno iscrpiti, istovremeno me i duboko ispunjava. Često iz radionica odlazim kući nahranjena, a ne iscrpljena.

Trenutno pripremate radionicu s temom senzualnosti za žene. Što vas je inspiriralo za tu temu i kako senzualnost doprinosi emocionalnom zdravlju?

Ljubav, seks i senzualnost moja su zona udobnosti. Naravno da imam svoje nesigurnosti i nerazriješene teme, ali ovo su područja u kojima se osjećam zdravo, snažno i živo. I baš zato želim to podijeliti – ne kao lekciju, nego kao prostor sigurnosti. Ljubav živim svakodnevno kroz odnose, a seksualnost sam istraživala kroz svoj diplomski rad. Senzualnost je za mene osobna, fluidna energija autentičnosti. Nije performativna, već intimna. 

Quote icon Black quote icon

Želim pomoći ženama da pronađu svoju senzualnost, izvan patrijarhalne slike o tome što ona “mora biti”. Za mene, senzualnost je osjećaj samoljubavi i prisutnosti, nešto što nosimo za sebe – ne za druge.

Zašto samo žene? Naravno da ću u životu raditi i s muškarcima, i radim, ali trenutno želim stvoriti siguran prostor za žene. Dovoljno je dugo postojao svijet koji je bio krojen po mjeri muškaraca. Vrijeme je da i mi imamo svoje prostore, da slavimo žensko – u kojem god obliku ono dolazilo.

Mara Nola
//

Mara Nola

Kako osobno održavate emocionalnu ravnotežu, s obzirom na to da vaš posao uključuje puno empatije i rada s tuđim emocijama?

Mislim da mi to sada ide bolje nego prije jer sam naučila usmjeravati svoju empatiju u nešto konstruktivno. Prije sam ju rasipala na sve strane, a danas ju više štitim i usmjeravam. Još uvijek učim održavati ravnotežu – idem na vlastitu terapiju, primam podršku, i ne mislim da ćemo ikada potpuno „završiti“ s tim učenjem. Bitna mi je podrška mog partnera, prijatelja, obitelji – vjerujem da svatko treba svoje „malo selo“ oko sebe. I na to sam beskrajno zahvalna.

Lifestyle