𝗜𝘃𝗮𝗻𝗮 𝗕𝗮𝗿𝗶𝘀̌𝗶𝗰́
instagram //

𝗜𝘃𝗮𝗻𝗮 𝗕𝗮𝗿𝗶𝘀̌𝗶𝗰́

S dolaskom proljeća mnogi osjete poriv za "resetiranjem" – kako životnog prostora, tako i vlastitog tijela. Popularni pojmovi poput detoksa ili proljetnog čišćenja organizma često se svode na restriktivne dijete ili višednevne sok-detokse, no nutricionistica Ivana Barišić otkriva da je prava, znanstveno utemeljena detoksikacija zapravo mnogo suptilnija – i održivija. U razgovoru nam objašnjava kako tijelo prirodno eliminira toksine, zašto gladovanje nije rješenje i kako malim, ali pametnim koracima možemo obnoviti energiju i ravnotežu iznutra.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 𝗜𝘃𝗮𝗻𝗮 𝗕𝗮𝗿𝗶𝘀̌𝗶𝗰́ mag.nutr. (@_ivana_barisic_nutricionist_)

Proljeće je vrijeme kada se mnogi odlučuju na tzv. "proljetno čišćenje" tijela. Postoji li znanstvena osnova za detoksikaciju organizma i kako joj možemo pristupiti na zdrav način?

Tijelo svakodnevno provodi procese detoksikacije putem jetre, bubrega, kože, limfe i – da, čak i pluća – jer izdišemo otpadne plinove poput ugljičnog dioksida. No u današnjem načinu života, ti prirodni mehanizmi mogu biti opterećeni – zbog stresa, loše prehrane, nedostatka sna i prekomjernog unosa aditiva. Znanstvena detoksikacija ne znači “čišćenje sokovima” – već stvaranje uvjeta da tijelo obavlja ono za što je dizajnirano. U mojoj praksi to znači: unos više biljaka s gorkim spojevima (poput artičoke, maslačka, rukole), smanjenje unosa prerađene hrane, povećanje vlakana, antioksidansa i redovitu fizičku aktivnost. Bez naglih rezova – već postepeno, u skladu s ritmom tijela. Pravi detoks ne traje tri dana – nego postaje stil života.

Mnogi misle da detoksikacija podrazumijeva gladovanje ili konzumaciju isključivo sokova. Što vi kao nutricionistkinja kažete na takve pristupe?

Gladovanjem ne čistimo tijelo – najčešće ga samo dodatno iscrpimo. Sokovi mogu biti dio nutritivne strategije, ali nisu održiva zamjena za obroke. Hrana mora hraniti – a ne samo “čistiti”. U mojoj praksi fokus je na laganim, kuhanim jelima, biljnoj prehrani, temeljcima, fermentiranim namirnicama i ciljanom unosu probiotika.

Quote icon Black quote icon

Detoks ne treba biti kazna – već nježan povratak ravnoteži.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 𝗜𝘃𝗮𝗻𝗮 𝗕𝗮𝗿𝗶𝘀̌𝗶𝗰́ mag.nutr. (@_ivana_barisic_nutricionist_)

Koji bi bio vaš savjet nekome tko želi "svježit" svoju prehranu ovog proljeća bez rigoroznih dijeta i osjećaja uskraćivanja?

Detoksikacija ne počinje “od ponedjeljka”, niti funkcionira ako je temelj prehrane i dalje prepun procesirane hrane, šećera i emocionalnog jedenja. Moj savjet je da osvježenje prehrane ide postepeno. Za početak, promijenite što dodajete, a ne što izbacujete: više zelenila na tanjuru, više sezonskih namirnica, više vode, više kuhanih jela umjesto gotovih. Uključite rituale koji hrane i tijelo i um – poput doručka u miru, žvakanja s pažnjom, hodanja nakon obroka. Kada tijelo počne osjećati dobrobit tih promjena – želja za “starim navikama” se prirodno smanjuje. To je ono što zovem održivom detoksikacijom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 𝗜𝘃𝗮𝗻𝗮 𝗕𝗮𝗿𝗶𝘀̌𝗶𝗰́ mag.nutr. (@_ivana_barisic_nutricionist_)

Koje superfood namirnice biste preporučili za ovo doba godine? Što ih čini posebnima u odnosu na druge?

Za proljeće volim preporučiti: koprivu, maslačak, mladi špinat, rotkvice, šparoge, proklijale sjemenke, citruse, jagode i fermentirane proizvode. Njihova snaga je u bogatstvu enzima, vitamina C, klorofila i vlakana – sve što "budi" probavu i metabolizam nakon zimskog usporavanja. Plus, sezonske su – a to je uvijek win!

 

Lifestyle